Vše o PC ale i více

StudioTF

Chat

Návštěvy

TOPlist

BIOS-pípání po startu

BIOS - pípání po startu Po zapnutí by měl počítač nastartovat a spustit operační systém. Jsou ale situace, kdy se tak bohužel nestane. Někdy zobrazí chybovou hlášku, někdy ani to ne – na obrazovce se nic neobjeví a počítač jen začne pípat…

 

Pokud po spuštění počítače na obrazovce nic nevidíte, zkontrolujte nejdříve napájení počítače i monitoru a zkontrolujte kabel od grafické karty k monitoru. Pokud je všechno v pořádku a počítač stále nefunguje, je možné, že závada je někde jinde a počítač se vás o svém stavu snaží informovat alespoň pomocí zvuků – pípání. V tom případě je nejlepší vědět, kdo je výrobcem základní desky a jaký má deska BIOS. Výrobci bohužel nepoužívají stejné zvukové informace v případě závady. Zde najdete tabulku, která udává počet pípnutí a závadu v případě počítače s AMI BIOS.

Pokud je problém s pamětí, můžete se pokusit vyndat a opět zasunout paměťové moduly, jestli třeba někde nedošlo ke špatnému kontaktu. Máte-li možnost, můžete vyzkoušet jiné paměťové moduly. V případě, že podle pípání poznáte, že je něco s klávesnicí, zkuste ji odpojit a znovu zapojit, případně vyzkoušejte jinou.


Počet pípnutí Význam
1 Chyba obnovování paměti RAM (Refresh)
2 Chyba parity paměti RAM
3 Chyba základní paměti RAM (prvních 64 KB)
4 Vadný časovací obvod
5 Chyba procesoru
6 Řadič klávesnice
7 Chyba přerušení, výjimečný stav procesoru
8 Vadná paměť grafické karty
9 Nesprávný kontrolní součet paměti ROM
10 Vadná paměť CMOS (Setup)
11 Chyba vyrovnávací paměti

Podrobnější informace naleznete na www.ami.com/support/bios.cfm v případě AMI BIOS, na www.phoenix.com v případě BIOS Phoenix/Award.

 
StudioTF