Vše o PC ale i více

StudioTF

Chat

Návštěvy

TOPlist

Nová instalace win Xp

Formátování disku a instalace operačního systému Windows XP

 

Jistě se vám už stalo že počítač dlouho startoval, vykazoval chyby při načítání OS nebo pracuje pomaleji než dříve? Tyto problémy z největší pravděpodobností zapříčinil vir nebo spyware. V tomto případě je nutné použít antivirový a antispywarový program (např. NOD32, AVG 7.0, Avast či Ad-aware). Bohužel ne vždy tyto záškodníky odstraní. Pokud nic nepomáhá tak většinou jediné řešení je zformátování disku a znovu instalace operačního systému.
Před samotným formátováním si dobře NAZÁLOHUJTE důležitá data! (dokumenty, obrázky, filmy, programy, savy do her apod.) nejlépe na CD, DVD nebo druhý disk protože formát disku nenávratně smaže veškerá data! (upozornění: pokud se vám nějaká data ztratí tak je to vaše chyba a autor článku za to nemůže brát odpovědnost!).

 

Takže po nazálohování restartujte počítač při nabíhání prvních tabulek při startu PC skočte do BIOSu (standardně klávesa Delete, popř. F1) tam nastavte bootování z CD-ROM (obr.1), vložte CD s Windows do mechaniky, poté stiskněte klávesu F10 dejte "yes" a odentrujte. Nyní nechte počítač dokud se neobjeví text: "Libovolnou klávesou spustíte systém z disku CD…" (obr.2) v tomto okamžiku stiskněte jakoukoliv klávesu (např. Enter). Po tomto kroku se zobrazí modrá obrazovka a začnou se načítat ovladače, po tomto načtení se vám zobrazí tabulka a v ní oddíl C:. Nyní stiskněte klávesu D pro odstranění oddílu, instalace se vás ještě dotáže jestli toto chcete opravdu provést, podle navigace provedete ještě dva další kliky. Poté se dostanete zpátky na tutéž obrazovku, avšak nebude zobrazena jednotka C: ale zobrazí se místo bez oddílů (obr.3). Další krok který musíte učinit je stisknout klávesu C ta vás posune na volbu velikosti oddílu, jako výchozí hodnotu nového oddílu doporučuji nastavit maximální velikost oddílu (v instalaci o řádek výše - u každého disku je hodnota jiná). Až toto odentrujete tak v námi již známé tabulce se objeví nový oddíl C: s hodnotou nenaformátovaný (obr.4). Teď již stačí zmáčknout klávesu Enter zvolit formát souborů nového disku, (doporučuji dát NTFS). Po zformátování a nakopírování souborů se počítač automaticky restartuje a spustí se samotná instalace v které vás provede průvodce.(Ještě podrobnější návod naleznete po kliknutí na tento text)

 
StudioTF