Vše o PC ale i více

StudioTF

Chat

Návštěvy

TOPlist

Pevný disk (HDD)

Pevné disky slouží k uchování dat. Kromě klasických 3,5" interních harddisků se setkáme i s menšími 2,5" disky. Disky externí mají někdy velikost i drobných 1,8".

Interní pevné disky mívají kapacitu ubohých 40GB (gigabajty) až po neuvěřitelný 1TB (terabajty). Cena za 1GB je v současnosti nejnižší u pevných disků okolo 250GB - pod 15Kč/GB. Externí mají pochopitelně obvykle kapacitu nižší a cena za 1GB je několikanásobně vyšší.

Harddisky připojujeme přes rozhraní ATA (dvou a půl palcové),SATA nebo modernější SATA 2 u interních nebo USB 2.0 či FireWire u externích.

Důležitou informací je počet otáček za minutu. Doporučené minimum je 7200 za minutu, u notebooků pak méně (5400 otáček za minutu). Vyrovnávací pamět se pohybuje mezi 16 a 8 MB u interních, o něco méně u externích.

Zajímavý je údaj o průměrné přístupové době. Ten hraje roli například při kopírování malých souborů. Čím větší přístupová doba, tím větší bude časový rozdíl při kopírování jednoho souboru o velikosti 1GB a 1000 souborů, jejichž celková velikost bude stejná. Tento údaj se pohybuje mezi 8 a 12 ms.

Záruka na disky externí bývá téměř bez výjimek 2 roky, protože jsou často vystavovány horším podmínkám, oproti tomu u interních můžete počítat až se zárukou pětiletou.

Cena pevných disků se při nákupu pohybuje od dvou do desíti tisíc, pakliže nebudete chtít kupovat úplnou novinku.

 
StudioTF