Vše o PC ale i více

StudioTF

Chat

Návštěvy

TOPlist

Procesory

Taková malinká věcička a tolik to stojí! Vždyť je to taková maličkost!", mohl by říct někdo o procesorech. Ovšem neměl by tak úplně pravdu. Procesor totiž rozhodně není maličkost. Je sice pravda, že to, jak je někdy prezentován v katalozích nabízejících počítačové sestavy, je už poněkud přehnané (Procesor 3600MHz, no nekupte to! O 64MB grafické kartě a monitoru, který navíc není zahrnut v ceně ani zmínka...), ale přeci. Bez solidního procesoru na tom moc dobře nebudete.

V současnosti se můžeme setkat se značkami AMD a Intel. AMD jsou o něco lepší na hry, Intel zase na zpracování videa či zvuku.

Jistou výhodou procesorů Intel je technologie HyperThreading, kterou uplatníte zejména ve chvílích, kdy se budete věnovat více činnostem najednou, tedy budete-li mít více aplikací spuštěných najednou.

Mnohokrát se setkáte s výrokem "AMDčka jsou šunty, mají nižší frekvenci.", ale je důležité uvést vše na pravou míru. Intel a AMD používají jiné označení, které tak AMD oproti Intelu podhodnocuje. To znamená, že pokud u AMD uvidíte takt 2GHz a u Intelu 3GHz, není rozdíl tak velký, jak se zdá.

Patice pro procesor jsou nejčastěji Socket 939, 754, 478 a 479 nebo 603 či LGA 775.

V této době jsou vyráběny nejčastěji buď 90nm nebo 130nm technologií.

Ceny low-end procesorů se pohybují od dvou do pěti až sedmi tisíc korun, za high-end byste zaplatili i několik desítek tisíc.

 
StudioTF