Vše o PC ale i více

StudioTF

Chat

Návštěvy

TOPlist

Stavba PC

Stavba PC


stavba PC

1. Po dokončení toho nejdražšího úkolu (nákupu součástek) se můžete pustit do samotné stavby PC. Nejprve odšroubujte bočnice z case, ve kterém jsou na pravé straně otvory nebo plastové kolíky pro základní desku. Před montáži desky do casu zkontrolujte, zda není nutné nastavit nějaké propojky. U procesorů AMD je lepší nasadit procesor ještě před montáži desky do casu (viz. Bod 2), ale to už je na vás. Pokud máte desku nachystanou na montáž, natočte si jí tak, aby Vám souhlasili otvory na desce s otvory (popř. kolíky) v casu. Opatrně desku vsuneme do casu a našroubujte, popř. nacvakněte.

stavba PC

2. Instalace procesoru (CPU). Procesor musíte správně naorientovat tak, aby zapadl do patice bez použití hrubé síly. Správnou orientaci poznáte podle absence několika pinů v rohu procesoru. Před vsunutím procesoru do patice zkontrolujte, zda není některý z pinů ohnutý, pokud ano, tak jej opatrně narovnejte. Nyní stačí procesor opatrně nasunout do patice. Zkontrolujte, jestli procesor správně dosedl na všech stranách. Nyní máte procesor nainstalován, ale to není vše. Ještě musíme nasadit chladič. U desek s procesory AMD je chladič připevněn na 2 až 4 výstupcích na patici procesoru, na které se nasune speciální klip. Pro jehož nasunutí můžeme použít šroubovák. U desek s procesory Intel se chladiče připevňují na plastový rámeček kolem patice. Mezi chladičem a procesorem musí být teplovodivá pasta. Pokud na chladiči není je třeba ji koupit. Chladič musíte koupit podle výkonu procesorů, aby jste nepoužili slabý chladič na výkonný procesor. Procesor by jste tak mohli zničit. Nejlépe je kupovat boxované procesory, u kterých je dodáván originální chladič.

stavba PC

3. Další na řadu přicházejí paměti. Instalace paměti je celkem snadná, jelikož ji nelze nasadit naopak, protože na modulu jsou výřezy, které přesně zapadnou do slotu na desce. Musíte na mě trošku zatlačit, až zaskočí příchytky na slotu.

stavba PC

4. Nyní máte to nejdůležitější za sebou. Stačí zapojit správné kablíky a HDD s mechanikami nebo jinými kartami. Do desky zapojte kablíky od zdroje a od kontrolních diod. Vše by mělo být popsané v manuálu od základní desky.

5. Instalace pevného disku, optických mechanik a disketové mechaniky. U disku a optické mechaniky je nutno nastavit zda bude master (MA) nebo slave (SL). Při použití jednoho disku nastavte single - někdy totéž jako master. Při použití desky s rozhraním ATA jsou na mechaniky dva kanály IDE a IDE1. Na každý kanál lze zapojit dvě mechaniky. Doporučuji disk zapojit na IDE a optické mechaniky na IDE1. Konektor na kabelu ATA nelze otočit, jelikož má drážkování. Disketová mechanika se zapojuje podobně, akorát má speciální kanál (je podobný IDE, ale o něco užší). U disku s rozhraním serial ATA je instalace o hodně jednodušší - stačí zapojit SATA kabel ze základní desky nebo řadiče rovnou do disku. Při zapojování datových kabelů, dávejte pozor na piny. Aby nedošlo k ohnutí, popř. zlomení.

stavba PC

6. Optické mechaniky zastrčte do šachtice 5,25". Nejprve musíte vytáhnout kryty na čelní straně casu (u některých casu je nutné vylomit záslepky uvnitř šachtice). Disketová mechanika patří do šachtice 3,5". Na disk je speciální držák uvnitř casu. Všechny mechaniky je nutno přišroubovat šroubky určenými pro mechaniky (jsou menší). Při použití nesprávných šroubků může dojít ke strhnutí závitů. Kabely ze zdroje nelze zapojit jinak než správně a tudíž není nutné k tomu cokoliv dodávat.

stavba PC

7. Instalace přídavných karet. Nejprve vylomte příslušnou záslepku, poté zastrčte kartu do slotu. Je nutno vyvinout menší sílu. U slotu AGP (nejblíže procesoru, je menší než PCI a je jen jeden) musí zaklapnout aretační mechanismus na pravé straně slotu. Už jen stačí přichytit kartu k casu šroubkem. U PCI karet je instalace jednodušší, stačí kartu pouze nasunout a přichytit šroubkem. Nedoporučuji dávat karty hned pod sebe, protože se zhoršuje chlazení.

stavba PC

8. Nyní stačí jen překontrolovat, jestli jsou všechny kabely zapojeny a připojit klávesnici, monitor a myš a spustit počítač. Pokud je vše v pořádku, měl by se ohlásit výpis BIOSu, kde je velikost paměti, CPU atd. U některých procesorů je nutno nastavit taktování. A to tak, že při spuštění PC zmáčknete del nebo F12 ( podle typu). Možná bude nutno nastavit více parametrů.

9. Pokud se počítač nerozjel, tak se vraťte na začátek a zkontrolujte svůj pracovní postup.

Stavba v bodech:

  • 1. příprava součástí
  • 2. montáž desky
  • 3. montáž procesoru s chladičem (je možno postup 2 a 3 zaměnit)
  • 4. instalace paměti
  • 5. instalace mechanik
  • 6. instalace přídavných karet
  • 7. nastavení biosu

Návod č.2

počítačová skříň:
 Do každé skříně můžete dnes vložit přídavné větráčky, minimálně by měla skříň nabízet prostor, pro umístění alespoň dvou přídavných větřáčků. Zdroj by měl být položen naležato, a ne jak bylo zvykem u starších CASE nastojato.
Základní deska:
Základní deska je součást počítače, do které připevňujeme další komponenty Základní desku musíte připevnit k jedné straně CASE, aby tam jen tak neležela. To uděláme pomocí šroubků, které jsme dostali buď s CASE, nebo se základní deskou. Deska musí být připevněna opravdu napevno, protože jinak by hrozilo, že upadne. Během připevňování je vhodné mít na sobě antistatický náramek, pokud ho nemáte, tak se musíte čas od času uzemnit o topení. Dělá se to kvůli statické elektřině, pokud byste nějakou měli , hrozí, že základní desku zničíte a ona by pak už nefungovala, proto dbejte na to, abyste byli v dosahu nějakého topení. Co tedy připojit k základní desce, když nemáte žádnou další komponentu, kromě CASE? K základní desce musíte připojit diody a tlačítka vedoucí z přední strany CASE a pak přívodní kabel ze zdroje  Main Power konektor V zapojení diod a tlačítek Vám tento návod nepomůže, protože každá základní deska má jiné zapojení, proto budete muset otevřít manuál a podívat se do něj. Na obrázku vidíte, kam Main Power konektor zapojit.
Main Power se nachází na základní desce a je to takový velice široký konektor ve tvaru obdélníku. ještě jeden konektor, který také viděte na obrázku, a pokud by to někdo opět nepochopil, tak ho popíšu, jak vypadá a kam ho zapojit. main-power
power
Tento konektor se jmenuje Power +12V. Je čtvercového tvaru a tím pádem se zapojuje, jak už z tohoto textu vyplívá do nějakého čtverce na základní desce
hdd-cable
HDD :
Zapojení HDD je jednoduché, je k tomu potřeba více času, protože k disku musíte připojit zdrojový kabel, datový kabel a pak ho musíte ještě nastavit master nebo slave a nakonec připevnit do CASE, což není vždy úplně jednoduché a to z důvodu místa. Většinou totiž už máte zamontovanou grafickou kartu a ta Vám překáží. Pokud i tyto problémy vyřešíte, tak máte vyhráno. A jak poznáte, jaký kabel tam patří? To poznáte jednoduchým způsobem, je vyfocen na obrázku a popis snad není třeba.
Máte vybrané kabely, ale nevíte, jak tam patří a jaký kam. Tak podle tvaru poznáte asi všichni, kam to patří, ale problém nastává tehdy, když jste nepozorní a rvete to tam hlava nehlava. Každý kabel má totiž určité ochranné prvky, datový kabel má jeden pin vynechaný, zdrojový kabel má zkosené rohy. A co máte udělat matster a slave a co to je vlastně za pojem? Master znamená v českém překladu hlavní, primární tuto položku nastavíte tehdy, pokud máte jen jeden disk. Jak to udělat? Uděláte to snadno, pomocní propojky na HDD. Na disku je nálepka a na ní je napsáno kam umístit propojku. Pojem slave jak už asi vyplívá, je v českém překladu něco ve smyslu sekundární, podřadný, tuto položku nastavíte jen tehdy, pokud se v PC nachází více než jeden HDD. Tak tohle bylo všeobecně o discích, ale v dnešní době vznikl disk tzv. SATA je několika násobně rychlejší než ATA disk, ale má velice mírně odlišnou instalaci a jiný datový kabel, zapojení je ale stejné akorát koncovka jinak vypadá. Bohužel nemám k dispozici SATA disk, abych mohl názorně ukázat na obrázku. A to je vše o zamontování HDD do CASE a připojení k základní desce.
Montáž CD-ROM a DVD-ROM:
CD-ROM a DVD-ROM je dnes nezbytnou součástí každého PC. Proto tuto část článku nevynechejte a čtěte ji pozorně. Optické mechaniky se zasouvají ze předu CASE. Co ale musíte nejdříve udělat? Nejprve musíte udělat několik velice důležitých věcí a to jsou: vylomení plíšku (nachází se zevnitř CASE, pouze u obyčejných CASE) dále odstranění plastové krytky (nachází se vně CASE, odstraňuje se z vnitřku CASE), pokud tedy máte tyto věci splněny, můžete se dát do celé operace připojení mechaniky. Mechaniku vsuňte z přední strany CASE, měla by tam velmi lehce zajet a neměla by přečuhovat. Mechanika je na svém místě, bohužel teď nastane věc, která nikoho moc nebaví a to je zašroubování 16 šroubků, které jsou po stranách mechaniky. A teď je to už téměř vše stačí připojit datový kabel, který vypadá úplně stejně jako u HDD má i stejné opatření proto nehrozí žádný omyl špatného zasunutí. A jako nakonec připojíme zdrojový kabel opět stejný jako u HDD. Poznámka a doporučení k montáži: pokud máte více mechanik je nutností mít jednu mechaniku slave a druhou jako master. Dále pokud máte jednu mechaniku i disk na jedné kšandě (datovém kabelu), tak to okamžitě napravte. Je zapotřebí, aby HDD a CD-ROM byli zvlášť. Pokud by jste totiž takto neučinili, tak by se Vám PC zpomalil.
Připojení FDD:
FDD je disketová mechanika, která se dnes již téměř nepoužívá. Já bych ji ale doporučil, dát do každého PC, nikdy totiž nevíte, kdy Vám vyplivne CD-ROM či jiná optická mechanika. FDD se připojuje podobně jako CD-ROM. Jediná změna je velikost datového kabelu a dále také jinak vypadající napájecí konektor, který je, jak už to bývá, opatřen ochranným zámkem. Není tedy možné, aby došlo k přeplování. Datový kabel ale žádnou takovou ochranu nemá, a proto se Vám napoprvé nemusí podařit rozjetí FDD, nemusíte ovšem vůbec zoufat, FDD se tím nezničí. To, že mechanika není plně funkční, zjistíte naprosto snadno, když otevřete „Tento počítač“ (v rozhraní Windows), tak tam mechanika bude chybět. A teď konečně k montáži. Montáž je snadná, řekl bych přímo banální záležitostí. Nejprve si řekněme, co budete potřebovat: jeden malý křížový šroubovák, čtyři malé křížové šroubky (jsou součástí CASE) a šikovné ruce. Otevřete CASE a do přední části vložíte FDD. Pak připojíte zdrojový kabel viz. obrázek a datový kabel opět na obrázku.
Až toto máte připojené tak vše přišroubujte.
Montáž procesoru:
Musím říci, že jsem zatím stavěl takové PC, které využívalo procesoru od firmy INTEL tohoto důvodu může dojít k nepřesným informacím ohledně montáže procesoru pro AMD. A jako další bod podotýkám, že nemám zkušenosti s montáží nových procesorů do patice LG 775 a 939. Proto se tento návod týká pouze montáže procesorů pro patice, které zde nebyli zmíněné. A teď se skutečně dáme do montáže procesorů. Procesor je srdce PC, a proto byste si na jeho výběru měli dát alespoň trochu záležet. Upozorňuji, že musíte koupit takový procesor, který je kompatabilní s Vaší základní deskou. Nelze tedy měnit zálkladní desku určenou pro procesor AMD za desku určenou pro INTEL , když máme procesor AMD. Jak vypadá procesor vidíme na obrázku, takže byste si ho s ničím neměli splést. U tohoto PC dílu si dejste pozor na statickou elektřinu a na to, abyste nezlomili nějakou nožičku nebo ji neohnuli. Toto jsou vlivy, které mohou celý procesor zničit. Procesor dejte do patice. Uchopte komponentu a vložte ji již předem na určené místo na základní desce. Patice má páčku ta musí bát odklopena, jinak tam procesor nejde dát doufám, že ho již máte pevně daný, pokud ano tak páčku můžete pomalu zaklapnout (půjde to teď o něco více ztuha než to šlo před tím). Předpokládám, že i tento krok jste zvládli, a pokud ano (a jako že jo), musíte na komponentu nanést teplovodivou pastu Teplovodivou pastu nanášejte ve velmi malé vrstvě a hlavně rovnoměrně (doporučuji žiletkou, s tou se to dobře dělá). A pokud máte již toto vše za sebou, montáž procesoru tímto končí.
Připevnění chladiče na procesor:
Jak jsem podotkl- viz montáž procesoru, zatím nemám zkušenosti s montáží chladiče na AMD, postup by měl být ale totožný. Montáž chladiče na procesor není nijak obtížná. U montáže chladiče na procesor budete potřebovat: teplovodivou pastu, chladič a hlavně jak už to bývá šikovné ručičky. Nejprve budete potírat procesor pastou. Doporučil bych pastu, která obsahuje kousky stříbra, je ale trošku dražší. Pastu natírejte v malé vrstvě, můžete prstem, ale lepší je žiletkou ta zaručí opravdu tenkou vrstvu a hlavně rovnoměrnou.Pak uchopte chladič a pomalu ho přikládejte na připevněný procesor potřený pastou. Chladič dosedl na procesor. Jak asi tušíte, nebude to vše. Chladič musí nějak držet. K tomu slouží takové pacičky po stranách chladiče. Musím říct, že montáž je u P4 a P III jiná, vše je ale popsáno v manuálu procesoru, teda pokud jste koupili box balení. To si myslím, že je nejlepší pro normální uživatele, co nechtějí PC přetaktovávat. Poznámka: pasta slouží k odstranění mezery mezi chladičem a procesorem, když jí tam zapomenete dát tak by se stát nic tragického nemělo, ale počítejte s tím, že může být teplota procesoru i o 10 stupňů vyšší.
Připojení grafické karty:
Montáž grafické karty je snad to nejjednodušší, co jde. Stačí mít po ruce šroubovák a šroubek. Na základní desce vyhledejte slot AGP nebo slot PCI-e 16x. Opět dochází v tomto článku k malým nedostatkům, neměl jsem zatím příležitost zapojit grafickou kartu do slotu PCI-e 16x, a proto to zde nebude nijak popsáno. Pokud tyto předpoklady k montáži grafické karty splňujete, tak se do toho můžete vesele pustit. Nejprve budete muset upravit AGP slot způsobem následovním. Na slotu se nachází páčka (u novějších desek) tu odklopte, u starších desek budeme muset přijít k drastičtějšímu řešení. Je tam také páčka ale ta odklopit nejde, tu musíte násilně páčit od slotu. Pak vezměte grafickou kartu a vložte ji do slotu. Páčku zaklapněte a u příkladu 2 ji pusťte. Dále vezměte šroubek a šroubovák a přišroubujte grafickou kartu k CASE. A máte hotovo.
Montáž přídavných karet:
Je téměř stejná jako u montáže grafické karty, jen tam nejsou žádné páčky, ale šroubovák a šroubek budete muset použít. A vsouvat budeme buď do PCI slotu a nebo do PCI-e 1x slotu.

 
StudioTF